Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Iluzija spasonosnog evra

Komentari (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 17 februar 2010 14:20
zvezdarac
Jasno, precizno, tačno. Dovoljno je pročitati poslednji pasus.

Međutim, saveti gospodina Katića neće biti sprovedeni u delo. Bar ne dok je ovakva politička garnitura na vlasti. Često čujemo kako su ovu vladu sastavljali "strani ambasadori i domaći tajkuni". Retko dobijemo odgovor na pitanje zašto. A jasno je: zadatak ove vlade je da zemlju dovede u dužničko ropstvo, a ekonomiju svede na nivo banana-država karipskog regiona. Upravo to odgovara interesima "stranih ambasadora i domaćih tajkuna". Sve ostale priče služe za skretanje pažnje.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 17 februar 2010 14:43
mikan
cinjenica je da,je lakse uvoziti nego izvoziti i zato su svi nasi tajkuni izabrali ovo prvo-jer, lakse je uticati na lokalne policare nego pokustati da probijes led na strana trzista.
Srbija ima potencijal da izvozi ali,drzava mora da stvori atmosferu discipline i kvaliteta i da favorizuje (ne javno ali lukavo) lokalnu privredu.
nazalost-cini mi se da je nasa politicka elita veoma bliska onima koji bi i da uvoze i sljive.
fiskalno zdravje drzave je uvek bilo i uvek ce biti-ne samo politicka stabilnost nego ravnoteza uvoza i izvoza.bojim se da smo daleko i od jednog i od drugog.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 17 februar 2010 15:19
zivko curcic
pravo u centar.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 17 februar 2010 15:44
Branko
"...a ekonomisti (bar oni) moraju prestati da stimulišu samoobmane."

Da li je u pitanju samoobmana ili samo obmana?
Preporuke:
0
0
5 sreda, 17 februar 2010 15:54
Goran
Sta reci? Citam clanke gospodina Katica po nekoliko puta i isaljem ih svojim prijateljima.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 17 februar 2010 16:57
The Tao
Kada imaju svoju valutu, nerazvijene zemlje mogu potceniti njenu vrednost i time sebi stvoriti šansu na surovom svetskom tržištu. Potcenjena valuta podstiče izvoz, destimuliše uvoz, obara domaću potrošnju, podstiče proizvodnju i investicije. Domaća valuta omogućava i vođenje samostalne kamatne politike i, kroz tu politiku, podsticanje investicija. To jeste težak razvojni put, ali lakog nema.


Vise nego tacno. Uzmimo primer Kine. Problem nije valuta nego nerad i bezidejnost koje ova Vlada forsira do iznemoglosti. Ona se bavi nasilnim donosenjem zakona po meri evropske unije za stvaranje atmosfere ropstva i zavisnosti od EU. Cilj ove Vlade je unistenje svega sto ima predznak samoodrzivost i srpski. Pretvoriti Srbe u robove EU je njihov moto.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 17 februar 2010 17:07
sava
G.Katiću, rado i sa oduševljenjem čitm vaše tekstove koje smatram za ekonomske aksiome, ali postoji jedna kvaka koja bi glasila-ovo je ne sprovodljivo. Iѕ 3 raѕloga:
1. SEBIČNOST.
Nemoguće je očekivati od najmoćnijih ljudi u Srbiji,a koji jedini imaju korist od ove pogubne ekonomije,da doѕvole da od sada neko drugi krene napred(poljoprivrednici,industrijalci...),a oni zarad Srbije i Srba potonu. To je herojski čin i svakako ne vidim srpske moćnike u tom izdanju.
2.IDEOLOŠKI
Devalvacijom dinara, i usmeravanjem novca u proizvodnju, automatski drastično smanjujete standard stanovništva-možda čak i ispod nivoa iz 2000. pa mantra o Evropi i Miloševiću kao smetnji očas pada u vodu.
3.POLITIČKI
Ni jedna politička partija ne može na vlast,a teško i da ostane sa javnim predlogom-građani od sutra će te teže živeti, da bi vam za 10 godina bilo bolje. Za razliku od Kineskih vlasti, Srpske nemaju državotvorni karakter, već interesdžijski, koji se sprovodi bajkovitim obećanjima i katastrofalnim učinkom. Na žalost, narod će uvek glasati za onog ko mu obećava snove,a ne za onog ko daje stvarnost.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 17 februar 2010 17:51
Sminka ne pomaze
Da je evro dobar (nemogucnost uticaja na domicilnu monetarnu politiku), imale bi ga i Danska, Svedska, Norveska, V.Britanija. Nadam se da Danska nece u skorijoj buducnosti sprovoditi referendum o uvodjenju evra, a ako to ucini, zelim da (novi referendum) dozivi sudbinu proslog :). Pouceni iskustvima Grcke, Irske, Spanije i Portugalije, mislim da je evro jaaako daleko - na srecu :)
Preporuke:
0
0
9 sreda, 17 februar 2010 22:15
Jasna
@Savo
Jeste da narod vise voli lepa obecanja i snove,od surove realnosti,ali snovi ne traju dugo.
Kad nastupi budjenje,sta onda?
Preporuke:
0
0
10 sreda, 17 februar 2010 23:23
Mirko
Gospodin Katic nije uocio glavni argument za uvodjenje evra a to je finansijska disciplina bez koje nema ekonomske stabilnosti.Tacno je da bi uvodjenjem evra nepotrebno placali robom i uslugama domace transakcione potrebe ali se to moze prevazici cvrstim i garantovanim vezivanjem dinara za evro.Potsecam vas da je u prvoj fazi sprovodjenja tzv. Avramovicevog programa ne samo novi dinar vec i stari stabilizovan u odnosu na DM te da je i inflacija privremeno obuzdana. Pokazalo se kasnije da je to bio samo privremeni trik jer deficiti javne potrosnje nisu sanirani.Pod maskom toboznje zastite domace privrede krije se i dalje neobuzdani ekonomski pa i politicki voluntarizam nosilaca politicke vlasti koji je izgleda nasa istorijska sudbina.
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 18 februar 2010 01:48
Misa
@Mirko
Na primeru Grcke videi se da evro ne donosi finansijsku disciplinu, a uskoro cemo, na istom primeru, videti koliko je bolno prilagodjavanje kad nemate sopstvenu valutu.
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 18 februar 2010 10:55
Vladimir Dž
Tekst je dobar. Nemam primedbi, samo kad bi bio pristalica trenutne ideje centralnog bankarstva koji se nalazi u privatnim rukama (Gospodim Mladen Banjac je lepo to opisao u svojim tekstovima). Da sam na toj liniji, predloženi tekst bi bio sasvim u redu. Ne tvrdim da je Gosp. Katić zagovornik te politike. Međutim, postojeći sistem samo kratkoročno odlaže kolaps. Sistem uvek stvara dug i matematički je nemoguće izaći iz dužničkog ropstva. Primer Kine nije nikakav primer da se može proizvoditi i vraćati kredite. Ovo iz vrlo prostog razloga što njihova centralna banka “daje” novac privredi bez kamata, u velikom procentu to jest. Reformu monetarnog sistema trebaju da urade sami zapadnjaci, ne mi. Mi smo puka ekpsozitura međunarodnih bankara i sledimo njihov diktat. Vraćanja na dinar je dobra ideja. Međutim i ta ideja ima svoju lošu stranu. Pitanje da li će međunarodni bankari pristati da stave dinar na listu konvertibilnosti i da li će nam dati pristup tržištima, resursima, tehnologijama, …Šta nam vredi nekonvertibilni dinar ako moramo robu da trampimo za robu. Sada smo totalno okruženi EU članicama a tržišta na kojima možemo da vršimo barter su još dalje nego ranije. Ne vidim ni mogućnost da zapadnjaci reše pitanje Istoka. Tamo su im njihovi bankarski oligarsi napravili pravi raj na zemlji. Ja to zovem “merkantelizam 21 veka“, gde za razliku od onog pre više vekova, gde su plememitih metali bili fokus vrednosti, danas imamo jeftinu radnu snagu Kine i Indije. Ona se drži namerno na niskim nadnicama kao i kurs juana, ovo sve iz razloga prelivanja investicija i stavljanje sveta u zavisnički položaj u odnosu na njihovu robu. Od ovog nema odbrane. Ne ako se držimo postojećih zakona neoliberalizma. Ne vidim nikakvu mogućnost da mi rešimo našu agoniju (koja će se još više produbljivati), dok se neke druge nacije ne probude. U prvom redu mislim na američki i nemački narod.
Preporuke:
0
0
13 petak, 19 februar 2010 16:36
letonije
@Jasna
E, pa to je momentat kad droge stupaju na scenu.
Preporuke:
0
0
14 sreda, 24 februar 2010 15:54
šarka
BRAVO. Ako Vam nešto znači moje mišljenje ovo je klasika i ovo se na fakultetu uči u drugoj godini.
Profesorima koji sada pomažu vladi ili treba obnoviti ova znanja ili se radi o nečem drugom - NEDOSTATKU PROFESIONALNE ETIKE I SAMOPOŠTOVANJA
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner